Repræsentanternes Hus lukker ned for at undgå diskussion om Epstein
USA: Donald Trump har brudt sit kampagneløfte om at frigive alle oplysninger om Jeffrey Epstein-sagen. I stedet har han forsøgt at tie stille alt, og nu bliver Repræsentanternes Hus lukket ned i et forsøg på at stoppe diskussionen og tvinge frigivelsen af oplysninger om Epstein.

Representanthuset. Bild: Flickr.com. (CC BY-NC-ND 2.0).
Nordfront har ved mange lejligheder rapporteret om udviklingen omkring jøden, pædofilen og den påståede Mossad-kilde Jeffrey Epstein. Den amerikanske præsident Donald Trump har mange gange under sin kampagne lovet at offentliggøre alle dokumenter omkring Epstein-sagen, men for nylig ændrede han kurs og valgte at holde det hemmeligt.
Dette har ikke kun vakt vrede hos Trumps egen vælgerbase, men også hos demokrater og republikanere. Blandt andre har republikaneren fra Kentucky, Thomas Massie, udtrykt vilje til at tage skridt til at fremtvinge information om den jødiske pædofil og hans mulige forbindelser til israelsk efterretningstjeneste.
Nu meddeler NBC News imidlertid, at Repræsentanternes Hus vil fremskynde sin sommerferie. Den lukker torsdag og genåbner derefter i september, annoncerede formand Mike Johnson ifølge SVT. Årsagen til den tidlige sommerferie er, at Johnson ønsker at forhindre demokraterne i at debattere og stemme om offentliggørelsen af de klassificerede dokumenter i Epstein-efterforskningen.
Justitsministeriet har også signaleret, at de ønsker at afhøre Epsteins tidligere kæreste og medskyldige, den jødiske Ghislaine Maxwell. Hun sidder i fængsel for at have hjulpet Epstein med at voldtage mindreårige piger.
For nylig annoncerede assisterende justitsminister Todd Blanche sin intention om at tale med Maxwell:
— Jeg forventer at mødes med Maxwell i løbet af de næste par dage, siger Blanche.
Kommentarerne er modereret.. For at deltage i diskussionen – læs vore regler her.
De vil forsøge at skjule alt og evt komme med noget fabrikeret bevismateriale. Det er jo dem selv det drejer sig om.