USA ophæver sanktioner mod Syrien
SYRIEN: Den amerikanske præsident Donald Trump annoncerer, at de amerikanske sanktioner mod Syrien vil blive ophævet. Udtalelsen blev fremsat under et besøg i Saudi Arabien, hvor Trump også planlægger at mødes med Syriens nye præsident Ahmed al-Sharaa.

Den amerikanske præsident Donald Trump.
Under en tale i den saudiarabiske hovedstad Riyadh annoncerede den amerikanske præsident Donald Trump sin intention om at ophæve de sanktioner, der hidtil er blevet indført mod Syrien.
— De har en ny regering, som forhåbentlig vil få succes. Jeg ønsker dig held og lykke. Vis os noget særligt, sagde Trump til publikum under sit besøg.
Meddelelsen kom få timer efter, at Det Hvide Hus tirsdag bekræftede, at Trump vil mødes med Ahmed al-Sharaa, Syriens præsident, i Riyadh onsdag.
“Præsidenten har indvilliget i at hilse på Syriens præsident,” sagde en kilde i Det Hvide Hus.
Ahmed al-Sharaa er en tidligere leder af den islamistiske bevægelse Hay’at Tahrir al-Sham, som spillede en central rolle i oprøret, der førte til Bashar al-Assads fald sidste år. Al-Sharaa har gentagne gange appelleret til Vesten om at ophæve sanktionerne mod Syrien – et krav som Trump for nylig sagde, at han ville overveje.
Kommentarerne er modereret.. For at deltage i diskussionen – læs vore regler her.